Absentizam i zabrinjavajući trendovi vezani za mentalno zdravlje zaposlenika
Prema istraživanju Winckworth Sherwooda, pod nazivom “Wellbeing Strategies: Effective in Managing Sickness Absence? Insights and Recommendations for Employers“, fokus na dobrobit zaposlenika postao je prioritet za mnoge organizacije, no unatoč tome, broj dana bolovanja zbog mentalnog zdravlja nastavlja rasti. Ovaj trend sve više zabrinjava poslodavce, dok zaposlenici zahtijevaju autentične promjene, a ne površne inicijative.
Iako 84% poslodavaca u UK vjeruje da njihove strategije za dobrobit smanjuju razinu bolovanja, mnogi priznaju da su te inicijative prvenstveno usmjerene na povećanje produktivnosti, što dovodi u pitanje njihovu autentičnost i otvara prostor za tzv. “wellbeing washing”. U mnogim slučajevima inicijative za dobrobit služe kao marketinški alat, umjesto da nude stvarnu podršku. Ovaj trend prisutan je u globalnim korporacijama koje koriste programe dobrobiti za jačanje reputacije, ali bez stvarnog utjecaja na zdravlje zaposlenika.
Također, dok se sve više govori o ravnoteži između posla i privatnog života, u mnogim zemljama zaposlenici osjećaju pritisak zbog povećanih očekivanja produktivnosti, što često rezultira burnoutom i povećanim absentizmom.
Zabrinjavajuće je da samo oko polovica poslodavaca u UK nudi “dobar posao” (55%), poštenu plaću i nagrade (51%) te promiče fleksibilno radno vrijeme (49%), iako su upravo ti faktori prepoznati kao najučinkovitiji u promicanju mentalnog zdravlja i sprječavanju bolovanja zbog mentalnih poteškoća. Dodatno, 68% poslodavaca i 67% zaposlenika slaže se da se prevelika odgovornost stavlja na zaposlenike da poboljšaju svoje zdravlje i dobrobit, umjesto da poslodavci unaprijede radno okruženje i kulturu.
Na globalnoj razini sve je prihvatljivije govoriti o mentalnom zdravlju na radnom mjestu. U zemljama poput SAD-a i Australije, sve veći broj organizacija provodi edukacije o prepoznavanju ranih znakova mentalnih poteškoća, a time se destigmatiziraju problemi mentalnog zdravlja među zaposlenicima. Ovaj pomak pridonosi otvorenijem dijalogu i većoj potražnji za resursima poput besplatnih terapijskih sesija, linije za podršku i usluge savjetovanja (Employee Assistance Programs (EAPs) te i fleksibilnog rada.
Poslodavci diljem svijeta suočeni su s izazovima u stvaranju održivih strategija koje bi smanjile absentizam i promicale mentalno zdravlje. Ključne promjene uključuju ulaganje u fleksibilnost, autentične inicijative za dobrobit i prilagodbu radnog okruženja potrebama zaposlenika. Na taj način organizacije mogu osigurati zdravije, produktivnije i zadovoljnije radno okruženje.